Valdikliai yra sutinkami daugelyje sričių ir yra labai įvairiai pritaikomi. Kai kurie iš jų yra specializuoti, kiti – universalūs, vienais atvejais valdikliai – tai programuojamos mikroschemos, kitais atvejais – ištisos valdymo sistemos. Kadangi mes dirbame pramoninės automatikos srityje, mūsų atveju tai yra programuojami loginiai valdikliai (PLV).
Valdiklių sukūrimas iš esmės yra laikomas trečiosios pramonės revoliucijos pradžia. Iki tol valdymo sistemos buvo paremtos reline logika. Tokios sistemos buvo gremėzdiškos ir labai nepatogios aptarnauti bei, ypač, modifikuoti. Atsiradus kompiuteriams buvo pradėta galvoti, kaip juos pritaikyti pritaikyti pramonėje ir 1969 m. JAV buvo sukurti pirmieji programuojami valdikliai. Šio projekto iniciatoriais buvo automobilių pramonės atstovai, o pagrindiniu autoriumi laikomas Richard Morely. Nors iki šių dienų valdikliai tobulinami, jų koncepcija išliko tokia pati – tai yra pramoninėms sąlygoms pritaikytas kompiuteris, skirtas valdyti gamybos procesus.
Lyginant su kitais kompiuteriais, programuojami loginiai valdikliai (programmable logic controllers – PLC) skiriasi tuo, kad yra itin patikimi, sąlyginai lengvai programuojami ir turi tikslią bei operatyvią diagnostiką. Žinoma, dėl to jie neturi tokių didelių informacijos apdorojimo resursų (CPU, RAM ir kt.) kaip naujausi buitiniai kompiuteriai, tačiau gali nestrigdami veikti be perkrovimų ir pertraukų metų metus, o pajėgumų pilnai pakanka valdyti norimą procesą. Savo asortimente galime jums pasiūlyti daugiau nei 5 gamintojų PLC, įėjimų/išėjimų (input/output – I/O), ryšio modulių, HMI (Human – Machine Interface) panelių, programinės įrangos ir įvairių kitų priedų. Jie visi yra universalūs, dydis svyruoja nuo kelių iki tūkstančių I/O, palaikomi visi universalūs ryšio protokolai. Šių valdiklių gamintojai yra visame pasaulyje žinomos kompanijos: Siemens, Phoenix Contact, Festo, Yaskawa ir kt.
Nors PLC valdikliai pramonėje naudojami jau daugiau nei 6 dešimtmečius, nuolat augant naudojamų ir perduodamų duomenų kiekiui, programuojami loginiai valdikliai kartais pasiekia savo ribas, kai nepakanka CPU greičio, atminties arba reikiamo valdiklio kaina būtų neadekvati investicija. Tai tapo aktualu prasidėjus 4-ajai pramonės revoliucijai, kitaip dar vadinamai Pramone 4.0. Gamybos valdymo sistemoms duomenis vis dažniau prireikia siųsti į įmonės IT sistemas ar internetu į debesyse esančias duomenų bazes, valdyti daug duomenų reikalaujančius įrenginius (pvz,. robotai, servo varikliai ir pan.).
Dėl šios priežasties kai kurie gamintojai, iš kurių dauguma yra pramoninių kompiuterių gamintojai, pradėjo siūlyti įrengimus, vadinamus programuojamais automatikos valdikliais (programmable automation controllers – PAC). Jie jau yra panašesni į kompiuterius nei į relinės logikos įrengimus. Nors tikslios ribos tarp PLC ir PAC nėra, tipinis PAC turi greitesnį CPU (tokį patį, koks naudojamas kompiuteriuose), daugiau atminties ir atviro kodo programinę įrangą. Mes galime pasiūlyti Advantech, ICP DAS, Moxa ir kitų gamintojų PAC.