Ar norite, kad jūsų sistemų neįtakotų pašaliniai trukdžiai? Jei taip, tuomet jums būtina yra viršįtampio apsauga.
Aukšto dažnio ir nedidelės energijos trukdžiai gali būti sumažinami arba pašalinami naudojant interferencijos filtrus. Tuo tarpu viršįtampio apsauga pašalina trumpalaikių didelės energijos įtampų šuolius.
Privalumai naudojant apsaugas nuo viršįtampio
Apsaugos grandinės sudarymo principas
Viršįtampio apsaugos schema gali būti pradeda projektuoti tokiu būdu:
Aplink savo saugomą objektą nupieškite įsivaizduojamą apskritimą. Viršįtampio apsauga turi būti sumontuota visose vietose, kuriose kabeliai kerta šį apskritimą. Tokiu būdu visa įranga, esanti apskritimo viduryje, bus apsaugota nuo galimų viršįtampių.
Projektuojant reikėtų atkreipti dėmesį į šią pastate esančią įrangą:
Kiekvienam įrangos tipui mes siūlome specialias Phoenix Contact gamintojo apsaugas nuo viršįtampių.
Viršįtampių sukeliama žala
Viršįtampių sugadintų elektros prietaisų skaičius auga kiekvienais metais. Dėl to didėja remonto ir prastovų kaina. Pramonėje grėsmės kyla ne tik gamybos sistemoms ar prietaisams. Pastatų sistemos taip pat gali būti įtakojamos trukdžių.
Interferenciniai signalai
Komutacinės operacijos, atliekamos mechaniškai arba elektroniškai, generuoja impulsinius aukšto dažnio įtampos signalus. Šie signalai nevaržomai plinta per visą kabelinę liniją, todėl visi prietaisai, prijungti prie jos, yra įtakojami. Dėl to gali būti iškraipyti duomenys, sutrikti valdymo funkcijos, o didžiausia rizika yra duomenų apdorojimo įrangai.
Elektrostatinė iškrova
Elektrostatinė iškrova (Electrostatic discharge – ESD) įvyksta tada, kai dvi skirtingus elektrostatinius potencialus turinčios detalės priartėja viena prie kitos tiek, kad gali apsikeisti krūviais. Staigus krūvių apsikeitimas sukelia trumpalaikį viršįtampį, o tai gali sugadinti jautrius elektronikos komponentus.
Kuo skiriasi viršįtampio apsauga ar apsauga nuo žaibo nuo žaibolaidžio?
Viršįtampio apsauga vienareikšmiškai yra įrenginys, kuris saugo nuo jūsų elektros įrengimus nuo žaibo sukeltos įtampos, tačiau niekaip neapsaugos nuo to, kad į pastatą ar kitą objektą gali trenkti žaibas.
Apsauga nuo žaibo interpretuojama dvejopai: vieni ją apibrėžia taip pat kaip viršįtampių apsaugą, o kiti – kaip prietaisus, kurie sumažiną tikimybę, jog į tą vietą ar netoli jos trenks žaibas. Abiem atvejais galima būtų naudoti tikslesnius terminus. Kalbant apie pirmąjį atvejį prietaisai, saugantys įrengimus nuo viršįtampio, nežino, ar tas viršįtampis atėjo nuo žaibo iškrovos, ar dėl gedimo elektros tinkle, elektrostatinės iškrovos, ar kitų priežasčių. Dėl to tiksliausia šiuos prietaisus būtų vadinti viršįtampio apsauga, o ne apsauga nuo žaibo. Antruoju atveju naudojami žaibolaidžiai, kurie yra visai kitos rūšies prietaisai ir turi nedaug bendro su viršįtampio apsauga. Žaibolaidis padidina tikimybę, kad dalis žaibo energijos per žaibolaidį nueis į žemę, o ne į objekto elektros tinklą, tačiau visiškai neapsaugoja objekto vidaus tinklų. Tuo tarpu apsauga nuo viršįtampių jau saugo objekto vidaus sistemas nuo žaibo iškrovos. Reikia suprasti, kad net žaibolaidžiu nukreipus išlydį į žemę, pastate vis tiek gali atsirasti dideli viršįtampiai. Žaibo išlydžio įtampa gali siekti milijonus voltų, todėl net ir 1% jos patekus į elektros tinklą, įtampa gali siekti tūkstančius voltų ir sugadinti prietaisus. Galimas ir trečiasis šios sąvokos naudojimas: kai kalbama ir apie žaibolaidį, ir apie apsaugą nuo viršįtampių. Todėl renkantis šią įrangą svarbu kuo tiksliau suprasti, kokio tipo įranga siūloma.
Mes siūlome Phoenix Contact gamintojo apsaugos nuo viršįtampių prietaisus įvairiems apsaugos lygiams: 1+2 tipo, 2 tipo, 3 tipo; maitinimo, duomenų perdavimo, bevielio ryšio grandinėms ir kitiems atvejams.