Rugsėjis – M. Faradėjaus mėnuo

Elektros varikliai

Rugsėjis – M. Faradėjaus mėnuo. Žymus anglų mokslininkas ir išradėjas gimė 1791 rugsėjo 22d. Lygiai prieš 200 metų (1821 Londone) pademonstravo, kaip elektros energiją paversti į mechaninį judėjimą ir sukūrė veikiantį elektros variklio modelį (New Electro-Magnetic Apparatus).

(Quarterly Journal of Science, Literature and the Arts Vol XII, puslapis 186, 187)

Per 200 metų fizikos dėsniai nepasikeitė, tik pasikeitė ir gerokai patobulėjo variklių konstrukcija. Dabar įvairaus dydžio variklių apstu ir buityje (net ir mobiliajame telefone), bei žinoma pramonės ir gamybos įrenginiuose.

Kokie yra elektros varikliai

Varikliai gali būti skirstomi į įvairias grupes, pavyzdžiui pagal maitinimo įtampą (AC ar DC). Kintamos srovės (AC) variklius varo kintama elektros srovė, kurią sukuria kintamas elektromagnetinis laukas. Sinchroniniai varikliai sukasi pastoviu greičiu. Rotoriaus elektromagnetas, patalpintas kintamame statoriaus elektromagnetiniame lauke yra veikiamas jėgos. Jėgos veikimo kryptis keičiasi, todėl sukasi ir visas rotorius, o jo greitis priklauso nuo elektros srovės dažnio ir konstrukcijos (polių skaičiaus).

Indukciniai (arba asinchroniniai varikliai) turi rotorių, kuriame išorinis kintamas elektromagnetinis laukas indukuoja kintamą elektros srovę uždarose rotoriaus vijose ir dėl to atsiranda jėga, kuri priverčia rotorių suktis. Asinchroniniai varikliai sukasi truputį lėčiau, nei sinchroninis greitis. Yra ir kitokio tipo elektros variklių, pavyzdžiui servo varikliai, kurie pasižymi dideliu sukimo momentu ar itin mažų gabaritų variklių, kurių rotoriuose paprastai būna retųjų žemių magnetų.

Kaip valdyti elektros variklį

Praktikoje naudojami keli būdai, kaip paleisti ir valdyti elektros variklius. Pats paprasčiausias – tiesioginis maitinimas (angl. Direct On Line – DOL). Variklis paprasčiausiai jungiamas tiesiai prie maitinimo įtampos. Didesniems varikliams paprastai naudojami kiti būdai.

Mikšto paleidimo įrenginiai („softstarteriai“) leidžia švelniai paleisti variklį. Star-Delta yra dažnai naudojamas metodas. Variklio paleidimo pradžiai naudojama mažesnė įtampa. Įrengimas susideda iš kelių kontaktorių ir yra ganėtinai paprastas, bet leidžia varikliui švelniai įsigreitėti. Palyginus su tiesioginiu pajungimu, tolygiai įsibėgėjantis variklis sumažina mechanines apkrovas įrengimui starto metu.

Dažnio keitikliai (angl. Variable Frequency Drive – VFD) vis dažniau naudojami su trifaziais elektros varikliais. Dažnio keitikliai tinka bet kokio dydžio ir galios varikliams ir leidžia itin tiksliai juos valdyti – tai ir yra pats didžiausias keitiklių privalumas. Reguliuojant variklio greitį, momentą, greitėjimo bei lėtėjimo laikus, galima daug geriau valdyti įrenginius, didinti jų našumą ar funkcionalumą. Dažnio keitikliai paprastai savyje turi ir papildomų naudingų funkcijų, kaip kad PLC valdikliai, saugos relės ir kt.

Galime patarti ir parinkti tinkamus dažnio keitiklius įvairių tipų ir galios elektros varikliams. Daugiau informacijos apie dažnio keitiklius galite rasti gamintojo svetainėje https://www.driveobsessed.com/ arba susisiekę su mumis.